נישואין אזרחיים בחו"ל

גם לך מגיע חתונה ונישואין! צרו קשר עוד היום!

נישואין אזרחיים בחולסוגיית הנישואין והגירושין המהווה חלק מדיני המשפחה זוכה להתייחסות שונה במשפט הישראלי לעומת תחומי משפט אחרים בכך שחלים על בני הזוג הדין הדתי והדין האזרחי כאחד. חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין) תשי"ג-1953 קובע בסעיף 2 שהנישואין והגירושין של יהודים ייערכו בישראל לפי דין תורה.

משמע לפי החוק כי במצב החוקי הקיים מדינת ישראל אינה מכירה בתוקפו של טקס נישואין אזרחי שנערך על אדמת מדינת ישראל לצורך הכרה במעמד בני הזוג כנשואים לפי חוק. הוראה זו חלה על כל בני הדתות בישראל כך שבני זוג השייכים לאותה עדה חייבים להירשם ולהתחתן במוסד המוסמך לגבי אותה עדה.

סוגיה זו נמצאת כיום במרכזו של מאבק פוליטי, חברתי ומשפטי מתמשך בשל השלכותיה הרבות שכן מעמדם האישי של בני הזוג כנשואים מקנה להם זכויות שאינן מגיעות לזוג שאינו נמצא בסטטוס זה. למרות זאת, עד שייפתרו המחלוקות קיימת לבני הזוג שאינם יכולים או אינם מעוניינים להינשא דרך המוסד המוסמך האופציה להינשא בנישואין אזרחיים במדינה זרה.

מעמדם של נישואין אזרחיים

נישואין אזרחיים שנערכו בחו"ל מוכרים על ידי משרד הפנים בהתאם להנחיות הפסיקה של בית המשפט העליון והסכמים בינלאומיים שאושררו על ידי מדינת ישראל. המשמעות היא שבני הזוג זכאים לקבל את הזכויות המגיעות לזוג נשוי. כאן גם המקום להדגיש כי לעובדה שבני הזוג נישאו בטקס אזרחי אין כל השלכה על מעמד ילדי הזוג שכן השתייכותם לדת נקבעת לפי האם ולכן אין חשש כי הללו יתקלו בבעיות בעתיד ואם יחפצו קיימת להם גם האופציה של נישואין ברבנות.

פקיעתם

פקיעת נישואין אזרחיים שנערכו בחו"ל יכולה לעשות בשתי דרכים. ראשית עומדת להם האפשרות להתגרש לפי הדין במדינה בה התחתנו, ברם ברוב המקרים מדובר בהליך מסובך.

מלבד זאת, נישואין אזרחיים על פי ההלכה מעמידים בפני הזוג את האפשרות לסיים את הנישואין בארץ במוסד הדתי אליו הם משתייכים, כאשר הגירושין נעשים על ידי עתירה המוגשת לנשיא בית המשפט בעליון בשבתו כבית דין גבוה לצדק שמחליט האם להעביר את הסוגיה לבית המשפט המחוזי האזרחי או לבית הדין הרבני במקרה של זוג יהודי.

ההלכה היהודית מלאה בגישות שונות כלפי תוקפם של נישואין וגירושין שלא נעשו לפי הגישה האורתודוכסית משום שיש הרואים בהם ספק לקיומם של קידושין ולכן חובה על האישה לקבל גט ויש שאינם, יחד עם זאת, הליך זה אינו מורכב יותר מאשר סיום נישואין שנערכו ברבנות.

פסיקה

בג"צ 2232/03 פלונית נ' בית הדין הרבני הגדול- גבר ואישה יהודים שהתחתנו בחתונה אזרחית בקפריסין ולימים מעוניינים להתגרש והשאלה היא כיצד יוכלו השניים לעשות זאת. הם החלו בהליכי הפירוד בבית המשפט לענייני משפחה העותרת הגישה תביעה לשלום בית, אך המשיב שלא היה מעוניין הגיש תביעה חלופית לבית הדין הרבני לפסק דין הצהרתי לגירושין ולהצהרה לפיה הם אינם נשואים כדת משה וישראל.

בית הדין הרבני האזורי קיבל את תביעת המשיב וקבע שבני הזוג לא נישאו לפי ההלכה היהודית ולכן אין חשש לקידושין או צורך בגט ולכן בני הזוג רשאים להתחתן לפי ההלכה. המשיבה ערערה משום שפסק הדין קבע שבני הזוג אינם נשואים אך הוא לא היה רשאי להחליט כי הם פנויים משום היותם נשואים בנישואין אזרחיים ולכן אין די בקביעה אלא באקט שיפוטי. בית הדין הרבני הגדול קיבל את הערעור ולכן הוגשה העתירה לבית המשפט העליון בשבתו כבית דין הגבוה לצדק.

כבוד נשיא בית המשפט העליון לשעבר השופט אהרון ברק קובע בפסק הדין כי בית הדין הרבני הוא הערכאה בעלת סמכות השיפוט להתיר נישואין אזרחיים שנערכו בחו"ל.

מורד עיסא

מורד עיסא

מייסד ומנהל המרכז לחתונות אזרחיות בישראל. מורד מגיע עם ניסיון עשיר בתחום, ליווה אלפי זוגות בתהליך חתונה אזרחית, עובד באופן מקצועי עם עורכי דין ואנשי מקצוע נוספים

ניווט מהיר חזרה:

השאירו פרטים ונציגינו חוזרים אליכם במהירות!

מנהל עסקים בעולם המשפט

נראה שאין שילוב מנצח יותר ממנהל עסקים ומשפט. החזון, היוזמה, השאפתנות וראיית התמונה הגדולה בשילוב בקיאות בדינים תאפשר לכם התמחות ייחודית בשני צידי המטבע של

מתי צריך עורך דין ניכור הוריי?

כולנו יודעים שמי שהכי סובל בגירושין הם הילדים, גם כשהזוגיות נגמרת ביחסים טובים לטובת הילדים. אבל כשהזוגיות נגמרת בצורה לא הכי טובה, או שיש מקרים

עורכי טקסים אלטרנטיביים

אם אתם מחפשים את כל מה שצריך לדעת על עורכי טקסים אלטרנטיביים כמו חתונות רפורמיות או חתונות חילוניות, הגעתם למקום הנכון. בשורות הבאות נבין מיהו

מידע מקצועי נוסף

מנהל עסקים בעולם המשפט

נראה שאין שילוב מנצח יותר ממנהל עסקים ומשפט. החזון, היוזמה, השאפתנות וראיית התמונה הגדולה בשילוב בקיאות בדינים תאפשר לכם התמחות ייחודית בשני צידי המטבע של

חתונה בקפריסין

חתונה בארץ

חתונה בפראג/סיישל/יוון

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!