נישואין רפורמיים

גם לך מגיע חתונה ונישואין! צרו קשר עוד היום!

נישואין רפורמייםלא כל הזוגות במדינת ישראל בוחרים להתחתן בחתונה דתית הלכתית. ישנם זוגות רבים אשר מסיבות שונות בוחרים בדרכים אלטרנטיביות לנישואין. למשך ניתן כיום להינשא בחתונה אזרחית בחו"ל או לבחור בטקס נישואין רפורמיים, הכל בהתאם להשקפת עולמם של בני הזוג. נישואין אזרחיים או נישואין רפורמיים אינם מוכרים בארץ על ידי הרבנות. הטקס מתבצע על ידי רב או רבה השייכים לזרם הרפורמי הפועל בארץ. הזרם אינו מוכר כתחליף לחתונה האורתודוכסית ההלכתית שאינה רואה בתנועה הרפורמית כבעלת סמכות להשיא זוגות בישראל.

מהי חתונה רפורמית?

חתונה רפורמית היא חתונה בעלת מאפיינים דתיים ליברלים. המדובר בזרם דתי פלורליסטי שלרוב מייצג את האלטרנטיבה המחמירה פחות להלכה הדתית המחייבת אותה אנו מכירים. הזרם הרפורמי מאמין בשמירה על המסורת והמאפיינים הדתיים ביהדות ואולם עושה זאת באופן שיוויוני ופתוח ובדרך זו מאפשר לזוגות רבים להינות משני קצוות העולם. מצד אחד עריכת טקס פתוח לתכנים ומהצד השני סממנים של מאפיינים דתיים מסורתיים. התנועה הרפורמית בישראל אינה משיאה זוגות כאשר אחד מבני הזוג אינו יהודי, הדיוק כפי שנהוג בנישואין הלכתיים, על פי חוק. כמו כן זוגות המבקשים להינשא בחתונה רפורמית חייבים להינשא תחילה בנישואין אזרחיים בחו"ל או ברבנות, ורק לאחר מכן ייערך טקס הנישואין הרפורמי.

מאפייני טקס החתונה הרפורמי

בשל העובדה כי מדובר בטקס ליברלי ושיוויוני, הרב אשר עורך את הטקס יכול להיות רב או רבה ממין נקבה. הרבנים הרפורמים קיבלו הכשרה ועברו הסכמה לרבנות על ידי מוסד מוכר להכשרת רבנים של היהדות הרפורמית. מיותר לציין כי הרבנות הראשית אינה מכירה בהסמכתם או בטקסי הנישואין אותם עורכים רבני התנועה הרפורמית.

גם כללי הטקס עצמו בחתונה רפורמית הינם שונים מכללי הטקס הדתי המוכר לנו. היות והמדובר בטקס שיוויוני הרי שהקידושין וגם הכתובה הינם הדדיים, כלומר, גם הכלה מקדשת את החתן. הכתובה גם היא שיוויונית והזוגות אף יכולים לנסח אותה בעצמם על מנת לשקף את רצונם ולבטא מעבר לכסף ולקניין גם ערכי אהבה ושיתוף. הטקס הרפורמי בעצם יעניק לבני הזוג טקס בעל מאפיינים דתיים ואולם בעל תוכן ייחודי של שיוויונית, יצירתיות וגוון אישי לפי רצונם של בני הזוג.

הטקס הרפורמי מתנהל בשפה העיברית, ולא בארמית או כל שפה תנכ"ית אחרת. הטקס לרוב ישלב אלמנטים מהתרבות הישראלית כגון שיר או משל, ואשר יתובל במרכיבים דתיים. הדואליות בין הישראליות ליהדות והאיזון ביניהם הוא המהות של הטקס הרפורמי. הזוג יישב עם הרב/ה הרפורמיים והם יחד יחשבו כיצד הם רוצים כי הטקס יתנהל ומה יהיה תוכנו. גם הכתובה בחתונה רפורמית הינה שונה ומודרנית יותר. הטקס הרפורמי דוגל בשיוויוניות ומשכך הכתובה מנוסחת באופן הדדי בה בני הזוג מנסחים את העקרונות החשובים להם בחייהם המשותפים בשפה עדכנית ומוכרת, ללא כל איזכור קנייני או כספי.

הסכם קדם נישואין

כתחליף מומלץ כי זוגות הבוחרים להינשא בחתונה רפורמית ייערכו ביניהם הסכם קדם נישואין שהינו בעצם הסכם ממון. חוזה זה הוא בעצם התחליף המודרני והשיוויוני לשטר הקניין של האישה. החוזה יכלול הסדרה של הזכויות והחובות הכלכליות בין בני הזוג.

הכרה של משרד הפנים: רק בשילוב עם נישואין אזרחיים

כאמור, חתונה רפורמית איזה מוכרת בארץ כנישואין כשרים ומשכך לא זכאים בני הזוג להטבות להם זוכים זוגות נשואים מהמדינה כדון זכאות למשכנתא מטעם המדינה וביטוח חיים במקרה של פטירת אחד מבני הזוג. הסיבה העיקרית לכך שמדינת ישראל אינה מכירה בנישואין שנעשית על ידי רבנים רפורמים היא כי מונופול הנישואים בארץ נשלט על ידי הרבנות הראשית אשר מתנגדת לחלוטין לכל תחליף לנישואין אורתודוכסיים הלכתיים. ואולם, גם זוג שהתחתן בחתונה רפורמית יכול לזכות בהכרה של המדינה באם ינסה בנוסף לנישואין הרפורמים גם חתונה אזרחית.

נישואין רפורמיים
מורד עיסא

מורד עיסא

מייסד ומנהל המרכז לחתונות אזרחיות בישראל. מורד מגיע עם ניסיון עשיר בתחום, ליווה אלפי זוגות בתהליך חתונה אזרחית, עובד באופן מקצועי עם עורכי דין ואנשי מקצוע נוספים

ניווט מהיר חזרה:

השאירו פרטים ונציגינו חוזרים אליכם במהירות!

משחקים למסיבת רווקות

מתכננת מסיבת רווקות? אף מסיבה לא תהיה מושלמת בלי משחקים קורעים מצחוק, שיבטיחו לכן זכרונות בלתי נשכחים. בין אם המסיבה היא בסגנון סולידי ו"מנומס" ובין

הנחיית חתונות ואירועים - תמונה ראשית
הנחיית חתונות ואירועים

כשאתם קובעים חתונה יש לכם שורה של אנשי מקצוע ונותני שירות כאשר עליכם לפנות אל כולם כדי לסגור את האירוע על כל החלקים והרבדים שלו.

מתנה למסיבת רווקות לכלה

עונת החתונות נפתחת ממש עוד רגע והיא תכלול הרבה מאוד רגעים מרגשים לכלה, לחתן ולכל המשפחה המעורבת. מסיבת הרווקות היא אחד הרגעים המשמעותיים לקראת ההליכה

סוגי אטרקציות לחתונה
סוגי אטרקציות לחתונה

חתונות הן אירועים מיוחדים שניתן להפוך אותם לבלתי נשכחים יותר כאשר מוסיפים אטרקציות. ניתן להשתמש בסוגים שונים של אטרקציות כדי להפוך את היום למיוחד עוד

דרכון פורטוגלי

הדרכון הפורטוגלי הוא מסמך הנסיעה המונפק לאזרחי פורטוגל לצורך נסיעות בינלאומיות. הוא תקף לחמש שנים מיום ההנפקה ומאפשר לאזרחים פורטוגל להיכנס לכל מדינה עם גישה

053-3561907
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!