פסולי חיתון על ידי הרבנות

גם לך מגיע חתונה ונישואין! צרו קשר עוד היום!

פסולי חיתון על ידי הרבנותחתונה היא הגשמת החלום של כל זוג. היא גם זכות אזרחית בסיסית המופיעה במגילת העצמאות של מדינת ישראל. למרות זאת, עדיין בישראל של המאה העשרים ישנם זוגות שאינם יכולים להינשא במדינה. זוגות אלה שייכים לקבוצת "פסולי חיתון" המוגדרים כך על ידי הרבנות.

בשנים האחרונות החלו זוגות שנפסלו לחיתון על ידי הרבנות הראשית, לחפש אלטרנטיבות אחרות שאינן דתיות, להינשא.

נישואין במדינת ישראל

החוק בישראל קובע כי בתי הדין הרבניים הם המוסד היחיד הרשאי לקיים נישואין וגירושין בין יהודים. זוג יהודי אינו יכול להינשא בישראל שלא דרך מוסד זה ובאישורו.

בתי הדין הרבניים פועלים אך ורק על פי קריטריונים הכתובים בהלכה היהודית. לפי ההלכה רק זוגות העומדים בקריטריונים הקבועים בה יכולים להינשא.

מדינת ישראל מכירה גם בנישואין אזרחיים שנערכו בחוץ לארץ. זוגות רבים שהוגדרו כ"פסולי חיתון" על ידי הרבנות וזוגות שאינם מעוניינים להינשא באמצעותה, בוחרים באופציה זו של חתונה אזרחית.

אילו מקרים כלולים בהגדרה "פסולי חיתון"?

לפי ההלכה הזוגות הבאים הינם פסולי חיתון:

  • בני משפחה מדרגה ראשונה: אח עם אחותו, אב עם בתו וכדומה.
  • אישה עגונה: זו אישה שבעלה נעלם, לא ידוע היכן הוא נמצא ואם הוא חי או מת. מכיוון שאין יודעים מה מצבו, מניחים שהוא עדיין חי ושהיא עדיין נשואה לו. אישה יהודיה יכולה להתגרש מבעלה רק אם הוא נותן לה גט. במצב זה הבעל לא נתן גט והאישה ממשיכה להיחשב כנשואה.
  • מסורבת גט: זו אישה שחיה בנפרד מבעלה, אך הוא מסרב לתת לה גט, ולכן היא נחשבת עדיין נשואה. אישה לפי הדת היהודית איננה יכולה להיות נשואה ליותר מבעל אחד, ולכן נשים אלה פסולות חיתון.
  • ממזר: ילד שנולד לאם נשואה מגבר אחר שאינו בעלה. לפי ההלכה ממזרים אסורים בחיתון במשך עשרה דורות. הם רשאים להינשא לממזרה כמותם, או לגיורת.
  • כהן עם כמה סוגי נשים האסורות לחיתון עמו: גרושה, חלוצה (אישה שהתאלמנה מבעל ללא ילדים ועברה טקס חליצה על ידי אחי הבעל), זונה, חללה (בת לכהן שנולדה מנישואין אסורים), גיורת.
  • יהודי או יהודיה עם מי שאינו יהודי.
  • נישואין חד מיניים.

בנוסף לכל אלה ישנה קבוצה משמעותית של אזרחים בישראל המתקשים להינשא דרך הרבנות. מדובר בעולים חדשים החסרים מסמכים המוכיחים את יהדותם מארץ המוצא שלהם. מכיוון שמעמדם לא ברור מבחינת הרבנות, אין היא מוכנה לחתנם.

כיצד יכולים פסולי חיתון להינשא, ולקבל הכרה על נישואיהם על ידי מדינת ישראל?

העובדה שהאופציה לנישואין דתיים נחסמה, עדיין לא אומרת שזוג לא יכול להינשא. האפשרות העומדת בפני זוגות אלה היא להינשא באמצעות נישואין אזרחיים בחוץ לארץ.

ישנן מדינות רבות המבצעות נישואין אזרחיים באמצעות הרשויות הרשמיות כבתי משפט או עירייה, כאשר האפשרויות הנפוצות ביותר הן חתונה בקפריסין וחתונה בפראג.

הנישואין מתבצעים באופן הבא:

ישנה הכנה של מסמכים שיש לערוך בארץ מבעוד מועד. בחלק מהמקומות יש להזמין "תור" לחתונה עוד מהארץ אצל הגורם הרשמי העורך חתונות. ביום המיועד מגיע הזוג למוסד העורך את החתונה , נערך טקס רשמי אשר לאחריו מוכרז כי בני הזוג נישאו זה לזו. הזוג מקבל אישור רשמי של אותה מדינה כי הוא זוג נשוי כחוק.

כאשר בני הזוג חוזרים ארצה עליהם להגיע למשרד הפנים עם אישור הנישואין ותעודות מזהות, והם יכולים להירשם בתעודת הזהות וברישומי משרד הפנים כזוג נשוי לכל דבר.

נישואין אלה מקנים את כל הזכויות הקבועות בחוק לזוגות נשואים כמו לקיחת משכנתא וכדומה.

זוג שמוגדר על ידי הרבנות כפסול חיתון עובר חוויה לא נעימה ומאכזבת. יחד עם זאת כדאי לדעת כי אין זה סוף פסוק וכי יש אופציה אחרת להינשא באופן חוקי.

פסולי חיתון על ידי הרבנות
מורד עיסא

מורד עיסא

מייסד ומנהל המרכז לחתונות אזרחיות בישראל. מורד מגיע עם ניסיון עשיר בתחום, ליווה אלפי זוגות בתהליך חתונה אזרחית, עובד באופן מקצועי עם עורכי דין ואנשי מקצוע נוספים

ניווט מהיר חזרה:

השאירו פרטים ונציגינו חוזרים אליכם במהירות!

משחקים למסיבת רווקות

מתכננת מסיבת רווקות? אף מסיבה לא תהיה מושלמת בלי משחקים קורעים מצחוק, שיבטיחו לכן זכרונות בלתי נשכחים. בין אם המסיבה היא בסגנון סולידי ו"מנומס" ובין

הנחיית חתונות ואירועים - תמונה ראשית
הנחיית חתונות ואירועים

כשאתם קובעים חתונה יש לכם שורה של אנשי מקצוע ונותני שירות כאשר עליכם לפנות אל כולם כדי לסגור את האירוע על כל החלקים והרבדים שלו.

מתנה למסיבת רווקות לכלה

עונת החתונות נפתחת ממש עוד רגע והיא תכלול הרבה מאוד רגעים מרגשים לכלה, לחתן ולכל המשפחה המעורבת. מסיבת הרווקות היא אחד הרגעים המשמעותיים לקראת ההליכה

סוגי אטרקציות לחתונה
סוגי אטרקציות לחתונה

חתונות הן אירועים מיוחדים שניתן להפוך אותם לבלתי נשכחים יותר כאשר מוסיפים אטרקציות. ניתן להשתמש בסוגים שונים של אטרקציות כדי להפוך את היום למיוחד עוד

דרכון פורטוגלי

הדרכון הפורטוגלי הוא מסמך הנסיעה המונפק לאזרחי פורטוגל לצורך נסיעות בינלאומיות. הוא תקף לחמש שנים מיום ההנפקה ומאפשר לאזרחים פורטוגל להיכנס לכל מדינה עם גישה

053-3561907
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!