פסולי חיתון על ידי הרבנות

חתונה אזרחית בלי לטוס ובלי לצאת מהבית

100% חוקי ומוכר רישמית

מתאים לכולם, בכל מקום

חתונה דיגיטלית מהירה
להרשם כנשואים בלי לעבור ברבנות

גם לך מגיע חתונה ונישואין! צרו קשר עוד היום!

 

חתונה היא הגשמת החלום של כל זוג. היא גם זכות אזרחית בסיסית המופיעה במגילת העצמאות של מדינת ישראל. למרות זאת, עדיין בישראל של המאה העשרים ישנם זוגות שאינם יכולים להינשא במדינה. זוגות אלה שייכים לקבוצת "פסולי חיתון" המוגדרים כך על ידי הרבנות.

בשנים האחרונות החלו זוגות שנפסלו לחיתון על ידי הרבנות הראשית, לחפש אלטרנטיבות אחרות שאינן דתיות, להינשא.

פסולי חיתון על ידי הרבנות

נישואין במדינת ישראל

החוק בישראל קובע כי בתי הדין הרבניים הם המוסד היחיד הרשאי לקיים נישואין וגירושין בין יהודים. זוג יהודי אינו יכול להינשא בישראל שלא דרך מוסד זה ובאישורו.

בתי הדין הרבניים פועלים אך ורק על פי קריטריונים הכתובים בהלכה היהודית. לפי ההלכה רק זוגות העומדים בקריטריונים הקבועים בה יכולים להינשא.

מדינת ישראל מכירה גם בנישואין אזרחיים שנערכו בחוץ לארץ. זוגות רבים שהוגדרו כ"פסולי חיתון" על ידי הרבנות וזוגות שאינם מעוניינים להינשא באמצעותה, בוחרים באופציה זו של חתונה אזרחית.

אילו מקרים כלולים בהגדרה "פסולי חיתון"?

לפי ההלכה הזוגות הבאים הינם פסולי חיתון:

  • בני משפחה מדרגה ראשונה: אח עם אחותו, אב עם בתו וכדומה.
  • אישה עגונה: זו אישה שבעלה נעלם, לא ידוע היכן הוא נמצא ואם הוא חי או מת. מכיוון שאין יודעים מה מצבו, מניחים שהוא עדיין חי ושהיא עדיין נשואה לו. אישה יהודיה יכולה להתגרש מבעלה רק אם הוא נותן לה גט. במצב זה הבעל לא נתן גט והאישה ממשיכה להיחשב כנשואה.
  • מסורבת גט: זו אישה שחיה בנפרד מבעלה, אך הוא מסרב לתת לה גט, ולכן היא נחשבת עדיין נשואה. אישה לפי הדת היהודית איננה יכולה להיות נשואה ליותר מבעל אחד, ולכן נשים אלה פסולות חיתון.
  • ממזר: ילד שנולד לאם נשואה מגבר אחר שאינו בעלה. לפי ההלכה ממזרים אסורים בחיתון במשך עשרה דורות. הם רשאים להינשא לממזרה כמותם, או לגיורת.
  • כהן עם כמה סוגי נשים האסורות לחיתון עמו: גרושה, חלוצה (אישה שהתאלמנה מבעל ללא ילדים ועברה טקס חליצה על ידי אחי הבעל), זונה, חללה (בת לכהן שנולדה מנישואין אסורים), גיורת.
  • יהודי או יהודיה עם מי שאינו יהודי.
  • נישואין חד מיניים.

בנוסף לכל אלה ישנה קבוצה משמעותית של אזרחים בישראל המתקשים להינשא דרך הרבנות. מדובר בעולים חדשים החסרים מסמכים המוכיחים את יהדותם מארץ המוצא שלהם. מכיוון שמעמדם לא ברור מבחינת הרבנות, אין היא מוכנה לחתנם.

כיצד יכולים פסולי חיתון להינשא, ולקבל הכרה על נישואיהם על ידי מדינת ישראל?

העובדה שהאופציה לנישואין דתיים נחסמה, עדיין לא אומרת שזוג לא יכול להינשא. האפשרות העומדת בפני זוגות אלה היא להינשא באמצעות נישואין אזרחיים בחוץ לארץ.

ישנן מדינות רבות המבצעות נישואין אזרחיים באמצעות הרשויות הרשמיות כבתי משפט או עירייה, כאשר האפשרויות הנפוצות ביותר הן חתונה בקפריסין וחתונה בפראג.

הנישואין מתבצעים באופן הבא:

ישנה הכנה של מסמכים שיש לערוך בארץ מבעוד מועד. בחלק מהמקומות יש להזמין "תור" לחתונה עוד מהארץ אצל הגורם הרשמי העורך חתונות. ביום המיועד מגיע הזוג למוסד העורך את החתונה , נערך טקס רשמי אשר לאחריו מוכרז כי בני הזוג נישאו זה לזו. הזוג מקבל אישור רשמי של אותה מדינה כי הוא זוג נשוי כחוק.

כאשר בני הזוג חוזרים ארצה עליהם להגיע למשרד הפנים עם אישור הנישואין ותעודות מזהות, והם יכולים להירשם בתעודת הזהות וברישומי משרד הפנים כזוג נשוי לכל דבר.

נישואין אלה מקנים את כל הזכויות הקבועות בחוק לזוגות נשואים כמו לקיחת משכנתא וכדומה.

זוג שמוגדר על ידי הרבנות כפסול חיתון עובר חוויה לא נעימה ומאכזבת. יחד עם זאת כדאי לדעת כי אין זה סוף פסוק וכי יש אופציה אחרת להינשא באופן חוקי.

מורד עיסא
מורד עיסא

מייסד ומנהל המרכז לחתונות אזרחיות בישראל. מורד מגיע עם ניסיון עשיר בתחום, ליווה אלפי זוגות בתהליך חתונה אזרחית, עובד באופן מקצועי עם עורכי דין ואנשי מקצוע נוספים

ניווט מהיר חזרה:

חתונה אזרחית בלי לטוס ובלי לצאת מהבית

במשך שנים רבות נחשבה קפריסין ליעד הקלאסי של ישראלים המעוניינים בחתונה אזרחית מכל סיבה שהיא. העלות היחסית הנמוכה של רישום נישואין בקפריסין, יחד עם הקרבה של האי למדינת ישראל, הפכו את קפריסין לבירת החתונות האזרחיות של ישראל. כיום ניתן לטוס, להתחתן ולחזור לארץ באותו יום.

לאחרונה נפתחה גם אופציה נוספת נוחה ומהירה- חתונה באופן מקוון (אונליין) ארה"ב, פיתרון נוח, מהיר ויעיל לחתונה אזרחית ללא צורך לטוס לחו"ל ואפילו ללא צורך לצאת מהבית!

100% חוקי ומוכר רישמית

מתאים לכולם, בכל מקום

חתונה דיגיטלית מהירה

להרשם כנשואים בלי לעבור ברבנות

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!