חתונה אזרחית

נישואין ברבנות

זהו המקום בו מתחילים החיים המשותפים של מרבית הזוגות הנשואים – בתקווה ברורה שלא לחזור לשם. מוסד הרבנות הפך עם השנים לשם נרדף לנישואין, ואחד המקומות הראשונים בו בני הזוג מבקרים לאחר שהחליטו על חייהם המשותפים. שם הם מתחילים בהליך הרישום, אשר בסופו יוכרזו כבעל ואישה לכל דבר ועניין.

רבים מתייחסים אל הליך הרישום ברבנות כאל נטל, אשר "מפריע" לביצוע הדברים החשובים "באמת": בחירת אולם, הזמנת אורחים וכן הלאה. אולם, כפי שמייד נראה, נישואין ברבנות הינו תהליך חשוב מאין כמוהו, בעל השלכות רבות בשנים.

נישואין ברבנות

מהו תפקיד מוסד הרבנות בנישואין?

כל נישואין מתחילים עם פתיחת תיק נישואין, וזו נעשית לרוב במוסד הרבנות, כלומר, בלשכות נישואין במועצות דתיות (או איזוריות) הפועלות ברחבי הארץ. מועד הפתיחה יכול להיעשות שלושה חודשים עד חודש וחצי לפני תאריך החופה הנקבע. במהלכו, בני הזוג מגיעים יחדיו אל לשכת רישום זו, והרשם ממלא את פרטיהם, רושם את זמן עריכת החופה וכן פרטים נוספים לגביה.

כמובן ששבוע לאחר החופה, בין כל ההכנות הקדחתניות ליום גדול זה, יחזרו בני הזוג אל הרבנות, ובהנחה שבקשתם אושרה בתקופה שחלפה מאז הביקור הראשוני: יקבלו את הכתובה המפורסמת, אותה ימסרו טרם החתונה לרב, וכן את תעודת הנישואין.

על תפקיד לשכת הנישואין ברבנות

הנישואין ברבנות נועדו למעשה למלא מספר תפקידים. ראשית, זהו השלב הראשון בדרך לרישומם של בני הזוג כבעל ואישה במשרד הפנים, על כל הנגזרות של זה.

הרבנות בוחנת שהנישואין אכן עומדים בסטדנרטיים המצופים כיום מבחינה הלכתית, וכי אין מניעה מסורתית לעשות זאת (לדוגמא, נישואי קטנים או נישואי כהן עם גרושה).

מעבר לכך, הרבנות משמשת גם כמורה יעיל בהחלט: היא מוסרת מידע על ההלכות היהודיות לחיים משותפים של בעל ואישה, ועונה על שאלות שבוודאי צצות.

אילו מסמכים צריך להביא?

טרם פתיחת תיק נישואין ברבנות, יש לדאוג להמצאתם של מספר מסמכים חשובים שיימסרו במעמד זה. תעודות זהות של שני בני הזוג, שלוש תמונות פספורט ותעודת נישואין של ההורים הם בבחינת חובה.

מעבר לכך, כמובן שיש צורך לשלם את תשלום האגרה העומד על כ-600 שקלים (בחלק מהמקרים ניתנות הנחות). האגרה מאפשרת את פתיחת תיק הנישואין הלכה למעשה, את קבלת הכתובה ותעודת הנישואין, וחשוב לא פחות- גם מספקת רב לעריכת החופה.

כמובן שבמקרים מסויימים יידרשו בני הזוג להמציא אישורים נוספים: בני זוג אתיופיים יידרשו להביא אישור על יהדות, אלמנות אישור פטירה של הבעל וכן הלאה. בכל מקרה, בדרך כלל נערך גם ביקור שני ברבנות, שאחת ממטרותיו היא השלמת חוסרים.

דגשים חשובים בעת הליכה לרבנות

יש לציין כי ההלכה מחייבת כי שני בני הזוג ילכו יחדיו לרבנות, אלא אם המדובר הוא במקרים חריגים אשר זכו לאישורה של הרבנות. עם זאת, גם אם יינתן ייפוי כוח- הרי בשלב מסויים גם בין הזוג ייאלץ לשים את פעמיו ללשכת הנישואין, להשלמת הצד שלו בתהליך.

סוגיית מיקום הלשכה מעניינת רבים. בהקשר הזה, חשוב לציין כי בני הזוג חייבים לבחור בלשכה אשר נמצאת סמוך למקום המגורים- אם כי לצורך זה יכולים לבחור בין מגורי הבעל העתידי למגורי האישה (כאשר אינם חיים יחדיו).

מעבר לכך- חשוב מאד לזכור כי הרבנות היא מוסד דתי, ולכן יש לכבד את אנשיו. הלבוש צריך להיות הולם ומכובד, במיוחד במקרה של נשים: מכנסיים ארוכים, לבוש לא חשוף וכן הלאה. השירות יינתן בכל מקרה, אולם רצוי להימנע מעימותים מיותרים על רקע זה.

סוגייה נוספת היא פסולי חיתון – אנשים שאינם יכולים להתחתן ברבנות מטעמים דתיים שונים ומשונים. כך למשל כהן לא יוכל לשאת אישה גרושה ועוד כהנה וכהנה. פסולי חיתון של הרבנות נדרשים למצוא דרכים אחרות להתחתן, בין אם מדובר בזרמים דתיים נוספים ביהדות או באופציה של חתונה אזרחית.

סוגים נוספים של נישואין:

נישואין רפורמיים
נישואין קונסרבטיבים

Exit mobile version