ברית הזוגיות

חתונה אזרחית בלי לטוס ובלי לצאת מהבית

100% חוקי ומוכר רישמית

מתאים לכולם, בכל מקום

חתונה דיגיטלית מהירה
להרשם כנשואים בלי לעבור ברבנות

גם לך מגיע חתונה ונישואין! צרו קשר עוד היום!

 

לקראת סוף שנת 2010 נחקק בישראל החוק המכונה "חוק ברית הזוגיות". מטרת החוק הייתה לתת פתרון מסוים לזוגות שלא היו מורשים להתחתן בישראל, מפני ששניהם אינם שייכים לאחת מהדתות הרשמיות, שבהן הנישואין מוסדרים בישראל.

החוק, שנחשב לפורץ דרך במציאות הישראלית, עורר וויכוחים רבים בין מצדדיו ובין מתנגדיו. לצד אלה אשר רואים בו פתרון שמוציא מעט מהמונופולין הדתי על ענייני נישואין בישראל, אחרים רואים בו חוק מפלה שנזקו מרובה מתועלתו.

ברית הזוגיות

נישואין בישראל

למרות שישראל נחשבת למדינה דמוקרטית ומתקדמת, שלכל אחד בה שמורה הזכות לנהל את חייו כרצונו מבחינה דתית, ישנם כמה תחומים שבהם למוסדות הדת ישנה שליטה מלאה. אחד מהתחומים הללו הינו התחום של נישואין וגירושין. בעוד שבמדינות רבות בעולם מפותח מאוד התחום של נישואין אזרחיים, הרי שבישראל אין כל אפשרות להינשא בנישואין כאלה.

מציאות זו מביאה לכדי מצב מוזר, יש אומרים אבסורדי, שבו אנשים חילוניים לגמרי שאינם קרובים אל הדת והדת רחוקה מליבם, נאלצים להתחתן על פי אחת הדתות הרשמיות במדינה. הדבר נכון לגבי יהודים חילוניים שיכולים להתחתן אך ורק בנישואין כדת משה וישראל, והדבר נכון באותה המידה גם לגבי זוגות בני דתות אחרות – מוסלמים, נוצרים או דרוזים.

נישואין בעייתיים

שליטתו של הממסד הדתי בענייני נישואין שהביאה לכך שנישואין אזרחיים אסורים בישראל על פי החוק, יוצרת בעיה לאנשים שמבקשים להינשא בנישואין כאלה.

בין הזוגות שמבקשים להינשא בנישואין אזרחיים ניתן להזכיר:

  • פסולי חיתון – ישנם אנשים שנחשבים לפסולי חיתון על סמך ההלכה. כך למשל כוהן מנוע מלהינשא לגרושה. ממזרים פסולים מלהתחתן עם מי שאיננו ממזר. עגונים ומסורבי גט – אינם יכולים להינשא לעיתים במשך שנים.
  • זוגות חד מיניים – זוגות של בני אותו המין, בין אם מדובר בשני גברים ובין אם מדובר בשתי נשים, אינם יכולים להינשא בישראל.
  • זוגות מעורבים – כגון גבר יהודי עם אישה מוסלמית, אישה נוצרית עם גבר מוסלמי וכן הלאה.
  • מי שחפץ להינשא בנישואין אזרחיים בשל התנגדות ערכית למוסדות הדת וההלכה.
  • זוגות שבהם שני בני הזוג או אחד מהם מוגדר כחסר דת.

חוק ברית הזוגיות

למרות ההכרה הציבורית ביתרונות הנישואין האזרחיים, כוחו של הממסד הדתי מנע עד כל התקדמות במצב הדברים המתואר לעיל. למעשה הדבר נכון במידה רבה עד היום, למעט סנונית ראשונה של שינוי שבאה לידי ביטוי בחוק החדש יחסית – חוק ברית הזוגיות.

חוק זה מאפשר לזוגות ששניהם מוגדרים כמחוסרי דת להירשם במרשם הזוגיות. אמנם אין מדובר ברישום לנישואין של ממש, בדומה לנישואין אזרחיים, אבל מדובר בהסדר חוקי דומה למדי.

החוק, שנחקק בספטמבר 2010, קובע כללים מפורטים שמתירים או אוסרים על רישום זוג על פי ברית הזוגיות. כך למשל לא ניתן להירשם אם אחד מבני הזוג ידוע כבר כנשוי. בנוסף, הרשומים על פי חוק זה הינם בעלי חובות וזכויות דומות למדי לאלה של זוגות נשואים רגילים.

חוק בלתי מספק

חוק ברית הזוגיות נחשב חוק חדשני ומתקדם, פריצת דרך בתחום הנישואין הלא דתיים בישראל. יחד עם זאת, אין הוא מהווה פתרון של ממש למרבית הזוגות שאינם יכולים או אינם רוצים להתחתן בנישואין דתיים. החוק איננו כולל זוגות שאחד מהם הוא בן לדת מוכרת בארץ, ובכלל, אין מדובר בחלופה מספקת לנישואין האזרחיים.

המברכים על החוק רואים בו יותר פתח לתקווה עבור שינוי המצב הקיים, מאשר פתרון של ממצב למצב הנוכחי. מאז נחקק החוק מעטים בלבד עשו בו שימוש ונרשמו אצל רשם הזוגיות בעוד רבים פי כמה וכמה נאלצו לצאת לחו"ל בכדי להינשא בנישואין אזרחיים של ממש.

ראו גם:
כתובה חילונית

Picture of מורד עיסא
מורד עיסא

מייסד ומנהל המרכז לחתונות אזרחיות בישראל. מורד מגיע עם ניסיון עשיר בתחום, ליווה אלפי זוגות בתהליך חתונה אזרחית, עובד באופן מקצועי עם עורכי דין ואנשי מקצוע נוספים

ניווט מהיר חזרה:

חתונה אזרחית בלי לטוס ובלי לצאת מהבית

במשך שנים רבות נחשבה קפריסין ליעד הקלאסי של ישראלים המעוניינים בחתונה אזרחית מכל סיבה שהיא. העלות היחסית הנמוכה של רישום נישואין בקפריסין, יחד עם הקרבה של האי למדינת ישראל, הפכו את קפריסין לבירת החתונות האזרחיות של ישראל. כיום ניתן לטוס, להתחתן ולחזור לארץ באותו יום.

לאחרונה נפתחה גם אופציה נוספת נוחה ומהירה- חתונה באופן מקוון (אונליין) ארה"ב, פיתרון נוח, מהיר ויעיל לחתונה אזרחית ללא צורך לטוס לחו"ל ואפילו ללא צורך לצאת מהבית!

100% חוקי ומוכר רישמית

מתאים לכולם, בכל מקום

חתונה דיגיטלית מהירה

להרשם כנשואים בלי לעבור ברבנות

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!